מה זה בית חכם?

כל בית סטנדרטי כולל חיבור לחשמל שנועד לספק אנרגיה לפעילותם של המכשירים השונים. אך כיום כבר ניתן למצוא בתים מתקדמים יותר אשר עושים שימוש ברשת החשמל הביתית לטובת תפעול של מערכת ששולטת בכל מכשיר ומכשיר, ומבקרת את צרכי השימוש בהם. מדובר למעשה בסוג של בית חכם אשר מאפשר לכם שליטה מוחלטת בצריכת החשמל ובכל הנעשה בבית. במה בדיוק מדובר? הישארו עימנו.

 

כיצד עובדות מערכות בית חכם?

כשמדברים על בית חכם מתכוונים לבית שנשען על מערכות מתקדמות שמשפרות את הפונקציונליות של המכשירים השונים ומתאימות אותם לצרכים הספציפיים באותו רגע. מערכות אלו מכונות גם מערכות "חשמל חכם" והן שולטות בפעולתם של מכשירי החשמל בבית בהספקים הרצויים בכל זמן נתון, זאת באמצעות בקרים מתקדמים, שימוש בחיישנים ומערכות מתח נמוך.

 

מה כל כך חכם בבית החכם?

ובכן, בית חכם מעניק לדיירים את היכולת לחיות חיים נוחים ואיכותיים יותר בביתם וזאת באמצעות מיקסום היכולות של מכשירי החשמל והשליטה בהם. בין השימושים היעילים שתספק לכם מערכת חשמל חכם איכותית ניתן לציין את הבאים:

  • מיזוג אוויר – אמרו שלום לשימוש בשלט או להפעלה של כל מערכת המיזוג בבית שלא לצורך. מערכות החשמל החכם משתמשות בחיישני תנועה על מנת לכוון את זרימת מיזוג האוויר רק למקומות בהם נוכחים אנשים בפועל, תוך שליטה טובה יותר על וויסות הטמפרטורה.
  • מערכות קולנוע ביתי וכבלים – בית חכם יספק לכם התאמה מירבית של הסאונד והווידאו בהתאם לסוג האלמנט המוקרן (משחקי וידאו, סרטים וכו'), ויכווין את הצליל בדיוק למקום בו נמצאים אנשים. באופן זה תצפו בחוויית צפייה ושמיעה מושלמת מתמיד.
  • תריסים ווילונות – מועלים ומורדים חשמלית ללא צורך במגע יד אדם בהתאם לעוצמת קרני השמש החודרת לבית בשעה מסויימת ביום.
  • תאורה – במחיאת כף תוכלו לשלוט על עוצמת התאורה של הגופים בהתאם לצורך ולשלוט על מספר הגופים הדולקים בזמן נתון. גם במקרה הזה המערכת יכולה לזהות כאשר אין איש בחדר ולדאוג לסגירת האור אוטומטית.
  • מכשירי חשמל פשוטים – הדוד, מכונת הכביסה ואף האזעקה יתחילו לפעול (או יכבו) כאשר תפקדו עליהם, גם כאשר אינכם בבית.

באותו האופן ניתן לפקוד על המערכת להדליק את הדוד בחורף שעה לפני הגעתכם הביתה, להדליק את המזגן בבית חצי שעה לפני הגעתכם מהעבודה, להגיף את התריסים בצורה המיטבית לתרחיש צפייה בסרט (באמצעות חיישני אור) ועוד. השליטה הישירה מתבצעת באמצעות קופסאות הפיקוד בבית אך גם באמצעות הסלולר והמחשב כשאתם אינכם בבית. קיימות גם מערכות בית חכם שמאפשרות שליטה במחיאת כף פשוטה.

והאם זה באמת כל כך כדאי?

אין ספק כי בית חכם מביא לנוחות מקסימאלית בבית והתאמה לתרחישים השונים באופן מושלם ביותר. אך מעבר לזאת הבית החכם בסופו של דבר גם חוסך הרבה מאוד כסף למשכילים להתקינו – הוא יתריע בפניכם האם חלון נשאר פתוח בזמן שמיזוג האוויר עובד, יעלה ויוריד את התריסים והוילונות בימים חמים, יעזור בהפחתת הוצאות האנרגיה במיזוג הבית וישלוט על עוצמת התאורה בבית בהתאם לתרחישים השונים ולא רק במצב של on או off. לאורך הזמן מורגשת הפחתה משמעותית בהוצאות החשמל כך שמדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה במהרה ויחד עם איכות החיים המשופרת מדובר בהחלט במערכת משתלמת מכל הבחינות.

התקשר עכשיו